Иако нема доказа да се COVID-19 може преносити храном, мјере јавног здравља које су спроведене како би се ограничило ширење корона вируса на људе утицале су на ланце снабдјевања храном, трговину и обрасце куповине потрошача. Произвођачи хране, прерађивачи хране, потрошачи и надлежни органи за безбједност хране извршили су неопходна прилагођавања, од којих су нека релевантна за контролу и управљање безбједношћу хране.
Поред безбједности хране, пандемија COVID-19 подигла је свијест и забринутост због потенцијалних опасности које могу утицати на људе, животиње и животну средину, што је довело до поновног фокусирања на приступ „One health“ и потребе за сарадњом између јавног здравља, пољопривреде, ветерине и околиша.
У том циљу, путем вебинара, заједнички FАО-WHО размјењују информације и искуства о томе како је пандемија COVID-19 утицала на ставове о управљању безбједности и контроли хране. На њима стручњаци са више заинтересованих страна сагледавају могућности и изазове из различитих перспектива и омогућју размјену научених лекција.
Пандемија COVID-19 је донијела поремећај без преседана у свим аспектима нашег живота – како живимо, радимо, купујемо и једемо и створила нове изазове за сваки дио ланца вриједности пољопривредне хране. На линковима испод су:
- Студија утицаја COVID-19на понашање потрошача у Европи https://www.eitfood.eu/media/news-pdf/COVID-19_Study_-_European_Food_Behaviours_-_Report.pdf
- Додтне информације и корисни савјети: FAO безбједност хране http://vvv.fao.org/food-safeti/covid-19-materials/en/
- WHO о исхрани и безбједности хране https://vvv.vho.int/teams/nutrition-and-food-safeti/covid-19