На годишњицу од катастрофалних поплава у Југоисточној Европи а чије смо последице и ми у РС осјетили, наше Удружење је одлучило да свој мали допринос да у највећем граду страдалнику, Добоју у виду научно-стручног осврта на превенцију. Серминар је носио назив „Превенцијом поплава јачи и од приподе: освијестимо се струком и науком“ и одржан је у Скупштинској сали Града Добоја у симболичном времену 11.55 часова. На семинару се говорило о стању након поплава као и о мјерама које би се требале и морале предузети да би се спријечила поновна катастрофа. Уводну ријеч дао је предсједник удружења Мирослав Танасић а улогу модератора је имала Александра Благојевић. Свој допринос у научном погледу дали су еминентни стручњаци својих области: проф.др. Чедомир Црногорац са темом „Вишенамјенско кориштење вода у функцији заштите од поплава“, мр. Јанко Кецман из Цивилне заштите РС са темом „Катастрофалне поплаве- материјални и људски губици“, тему воде и њене здравствене исправности у кризним ситуацијама објаснили су Миодраг Николић из ЗЗЗРС-РЗ Добој и Миљана Миљановић из АД „Водовод“ Бањалука. Да свака ванредна ситуација има утицај на ментално здравље појаснила је Бранислава Поповић из психолошког савјетовалишта „Ипостасис“ Бањалука. Кризна ситуација може да веже људе и да социјализацију постави на виши ниво уз минимализовање настале штете, психичке и материјалне, пренијела је у облику писма од амбасадора Јапана Јамазакија, потпредсједница Удружења Сузана Готовац Атлагић.
Иако је планирано да семинар траје три сата, термин је пробијен због дуже дискусије и интересантних тема. Нарочиту пажњу је привукла расправа о акредитованим лабораторијама за анализу воде и хране у БиХ.
У току семинара је била организована кафе пауза, што је у великој мјери омогућило међусобно упознавање колега инжењера технологије и гостију, размјену искустава и осмишљавање заједничких будућих активности. На крају, сви учесници и гости су се придружили коктел мези коју је омогућило Удружење уз помоћ спонзора: пекотеке „Мања“ Бањалука, АД „Витинка“ Козлук и домаћим слаткишима које су волонтерски припремили чланови Удружења.
Скупу се одазвало 40-так гостију из НВО сектора, Градске управе, високошколских установа, приватних предузећа, јавних здравствених установа, социјалних установа. Скуп је био медијски пропраћен, а такође је услиједила и једночасовна емисија на Телевизији Републике Српске, са сажетком тема Семинара у серијалу „У фокусу“.
Важно је напоменути и то да је Семинар био академског карактера што је имало нарочиту важност с обзиром да је било осврта на свјетску литературу на теме узрока и превенције поплава.
Семинар је затворио предсједник Мирослав Танасић изражавајућу наду и планове да се активности Удружења по питању едукације наставе и у будућности.
Линкови на тему семинара: